Asya Kaplan Sivrisineği

Asya Kaplan Sivrisineği

Karadeniz ve İstanbul da Asya Kaplan Sivrisineği vakaların artması sonucu yetkili isimler uyarılarda bulunuyor. Özellikle nemli ve yağışı bol alan bölgelerde doğal üreme imkânları bularak popülasyonlarının arttığı biliniyor. Karadeniz bölgesi için Asya Kaplan Sivrisineği uyarısı yapıldı.

İstanbul'da da görülmesi ile yaraya neden olan sivrisinek türüyle ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Aslında bu sivrisinek en tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı. Başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor" dedi.

Asya Kaplan sivrisineği

Sivrisinekler aracılığı ile 40 den fazla virüs türünün insanlara bulaştığını ifade eden Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul’da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Aslında bu sivrisinek en tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı. Diğer taşıyabileceği virüsler ise Usutu virüsü, Chikungunya virüsü, Rift Vadisi humması, Zika virüsü, Dengue humması gibi yaklaşık 50 virüsü bulaştırabiliyor." dedi. 

Son günlerde İstanbul’da da görülen ve çok sayıda insanda yaralara sebep olan ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ endişe oluşturuyor. Farklı çözüm öneriler vardır sinek ve sivrisinekler için ama Avrupa Sineklik olarak öncelikle sivrisineklerin evlerden veya mekânlardan uzak durmasıdır. Yani öncelikli olarak onları dışarıda tutmak için sineklik kullanımını kesinlikle düşünmelisiniz.

Farklı sebepler ile sivrisineklerin üremesi çoğalabilmektedir. Bunlarında biride balık türlerinin azalması da sivrisineklerin çoğalışına neden olmaktadır. Doğanın dengesi son zamanlarda oldukça değişti dersek sanırım yalan olmaz. Bu etkiler her alanda hissedilir olmaya başladı.

Asya Kaplan sivrisineği ısırırsa ne olur?

 

İlginizi çekecek başka bir yazı

Bahçelievler Sineklik

250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Siparişleriniz En Geç 5 Günde Teslim
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı